Novska, 13. travnja 2021. – Saborski zastupnik Ivan Celjak prisustvovao je potpisivanju 17 ugovora vrijednih 5.7 milijuna kuna za projekte 11 općina i 5 gradova naše županije koje je odobrilo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije iz Programa održivog razvoja lokalne zajednice.

Velimir Žunec, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, potpisao je Ugovore o dodjeli sredstva za kandidirane projekte s predstavnicima Općina i Gradova na području Sisačko-moslavačke županije. Dodijeljena sredstva su za financiranje projekata prema Programu održivog razvoja lokalne zajednice, Programu podrške regionalnom razvoju i Programu podrške brdsko-planinskim područjima.

Projekti su: Sanacija sanitarnih čvorova u Srednjoj školi Glina, rekonstrukcija Društvenog doma Komogovina (faza 3) općine Donji Kukuruzari, rekonstrukcija Ulice Kralja Tomislava u Lipovljanima, tradicijska drvena kuća (korablja) i dječje igralište – I. uporabna cjelina dječje igralište Mošćenica Grad Petrinja, izvanredno održavanje nerazvrstanih cesta – obnova kolovoznih zastora u Hrvatskoj Kostajnici (Ulica Žrtava Domovinskog rata, Bana Josipa Jelačića, Školska), spojna cesta i most preko vodootoka Jelenska Popovača, izvanredno održavanje postojećih nerazvrstanih cesta na području Općine Gvozd, izgradnja nogostupa u ulici Vladimira Nazora u Sunji, obnova društvene zgrade na nogometnom igralištu Općine Topusko, nastavak modernizacije javne rasvjete primjenom mjera energetske učinkovitosti (faza3) Općine Jasenovac, Općine Majur i Općine Hrvatska Dubica, održavanje prometnih površina u sklopu Ulice Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Dvoru, uređenje nastavka šetnice od 20. Domobranske pukovnije do Sisačke ulice (II.faza od Ulice Tomislava Roma do Sisačke ulice) u Glini, , rekonstrukcija i dogradnja postojeće zgrade Hotel Knopp u Gradu Novskoj, pojačano održavanje nerazvrstanih cesta na području Općine Martinska Ves te sanacija nogostupa u Lekeniku.

Do sada je kroz ove programe, općinama i gradovima Sisačko-moslavačke županije isplaćeno preko 43 milijuna kuna. Ove potpore projektima na području naše županije važne su zbog razvoja lokalne zajednice, to je potpora državne razine koje je potrebna dodatno u najvećem dijelu komunalne infrastrukture.

Nakon posjeta Novskoj, saborski zastupnik Ivan Celjak u pratnji potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra Tome Medveda dočekao je izaslanstvo Hrvata Bosne i Hercegovine koje predvodi gospodin Dragan Čović, zamjenik predsjedatelja Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH. Posjetili su Osnovnu školu Dragutina Tadijanovića u Petrinji koja je zadobila znatna oštećenja u potresu. Hrvatski narod u BiH pomoći će malim Petrinjcima da se što prije obnove zidovi, klupe, učionice. Vrijednost radova unutar škole procijenjena je na 1,5 milijuna kuna. Nakon obnove škola će moći ponovno u punom kapacitetu primati svoje učenike, hodnicima će se oriti dječji smijeh a najveća briga učenika biti će ono što im prirodno pripada, njihovo gradivo, testovi i ocjene.   ‘Imate u nama prijatelje’ – riječi su Dragana Čovića, riječi koje potiču i ohrabruju za sve ono što je pred nama.